PROJEKT "POWSTANIE STYCZNIOWE"
Uczniowie zainteresowani historią Polski sprzed 150 lat przygotowali albumy i gazetki, odtworzyli też postać powstańca oraz atrapy ówczesnej broni; dziewczęta wystąpiły w żałobnych sukniach, aby przypomnieć modę obowiązującą po upadku powstania styczniowego. W części polonistycznej projektu uczniowie, zainspirowani informacją umieszczoną obok krzyża z 1864 roku w alei Kasztanowej, napisali różne teksty literackie opisujące historię hrabiego Potockiego, Juliana Karniewskiego i Cecylii – dawnych mieszkańców Natolina. Oto treść pamiątkowej tablicy: W 1863 roku hrabia Potocki organizował dostawę broni dla powstańców polskich. Carscy żandarmi wykryli spisek i nasłali policję na rodzinę Potockich. Do zorganizowania przerzutu broni przyznał się Karol Julian Karniewski, który dzierżawił około 20 ha ziemi od Potockich i był administratorem dóbr hrabiego. Za ten czyn Karniewski trafił do Cytadeli i groziło mu zesłanie na Sybir. W ostatnią noc przed zsyłką, w twierdzy odbył się ślub Karniewskiego z narzeczoną Cecylią, która miała towarzyszyć mu na zesłaniu. Hrabia Potocki wykupił więźnia od carskiej policji i podarował mu dzierżawioną dotąd ziemię. Jako podziękowanie za ocalenie przed zesłaniem Karol Julian Karniewski wzniósł w 1864 roku krzyż.